wtorek, 26 września 2017

SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI

Elźbieta Cherezińska należy do najpoczytniejszych autorów powieści historycznych w Polsce. W jej dorobku znajdują się pozycje opisujące wydarzenia z drugiej wojny światowej, m.in. „Byłam sekretarką Rumkowskiego” czy kontrowersyjny „Legion”. Autorka najwięcej uwagi poświęca jednak średniowieczu. O tej epoce stworzyła cykle: „Północna droga” (o wikingach)i „Odrodzone Królestwo”.
Akcja powieści „Harda”, którą omawialiśmy na wrześniowym spotkaniu DKK, również rozgrywa się w średniowieczu. Tytułowa bohaterka to Świętosława, córka Mieszka I i Dobrawy. Śledzimy jej losy od sielskiego dzieciństwa w Polsce po pełne wyzwań czasy, kiedy została królową Szwecji, a potem Danii.
W trakcie dyskusji pojawiło się kilka krytycznych uwag. Raził zupełnie nie pasujący do dawnych czasów współczesny język. W opisie tła historycznego znaleziono elementy, które wydają się mało wiarygodne (np. chusteczka do nosa). Czynniki te sprawiły, że powieść niektórzy uznali za „babskie czytadło”. Większość jednak chwaliła styl autorki, epicki rozmach, zajmującą fabułę i, przede wszystkim, ciekawie nakreślony portret głównej bohaterki. Należy pamiętać, że Elżbieta Cherezińska cofa się w swej opowieści do czasów, o których mamy niewiele pewnych informacji, dlatego nie można „Hardej” traktować na podobnej zasadzie jak „Polski Piastów” Pawła Jasienicy. Jeśli ktoś lubi powieści historyczne w sienkiewiczowskim stylu, raczej się nie rozczaruje.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz