wtorek, 28 stycznia 2020

SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI

 Pozycją omawianą podczas pierwszego w tym roku spotkania DKK była psychologiczna powieść Sigrid Nunez pt. „Przyjaciel”. Autorka ma na swoim koncie kilka powieści i oraz biografię Susan Sontag. Za „Przyjaciela” została uhonorowana prestiżową nagrodą National Book Award z 2018.


Nasz stosunek do powieści był zróżnicowany. Nie każdemu podobała się tematyka – trauma związana z samobójstwem przyjaciela. Kilka krytycznych uwag dotyczyło również formy – zbyt chaotyczna, za dużo cytatów, które zakłócały fabułę. Dla innych z kolei to były atuty – dużo ciekawych informacji, które wzbogacały naszą wiedzę o środowisku pisarzy i o zwierzętach, zwłaszcza o relacjach między pupilami  (psami, w mniejszym stopniu kotami) a ludźmi. Ważnym i wzbudzającym ożywioną dyskusję elementem „tej chaotycznej” powieści była rola  fikcji, biografii (autobiografii) i reportaży we współczesnym świecie. Gusta czytelnicze sprawiają, że pisarze coraz częściej  idą na łatwiznę tworząc „dzieła lekkie, łatwe i przyjemne”. Czy rację ma bohaterka powieści analizując swój aktualny projekt i mówiąc:
„Pisanie – myślałam – powinno pomóc chociaż mnie, pisarce, lepiej to wszystko zrozumieć, ale to tylko pobożne życzenie. Pisanie nie zbliżyło mnie ani trochę do zrozumienia tego zła, z którym się skonfrontowałam. I w niczym nie pomogłoby ofiarom…” czy jej przyjaciel:
„Gdyby wszyscy czuli to, co ty, świat nie wiedziałby niczego o rzeczach, o których ma prawo wiedzieć. Pisarze muszą dawać świadectwo, to ich powołanie. Niektórzy uważają, że nie ma ważniejszego pisarskiego zadania, niż dawać świadectwo niesprawiedliwości i cierpieniu”.
Konkluzja dyskusji może być jedna – urozmaicać swoje czytelnicze wybory, nie uciekać od trudnych tematów, może dzięki temu świat stanie się „przyjemniejszy”.
Zachęcamy do lektury!



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz