wtorek, 24 czerwca 2014

SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI

„Intrygantki” to zbiór czterech sztuk scenicznych jednego z najbardziej popularnych francuskich autorów Erica-Emmanuela Schmitta. Przez krytyków najbardziej ceniony jest jako dramatopisarz  - za sztukę „Głos”  uhonorowano go  Nagrodą Moliera. Uznanie zdobyły  również jego opowiadania „Trucicielka” – otrzymał za nie najważniejszą literacką nagrodę francuską im. Goncourtów (w kategorii opowiadania).
 Pierwszy z dramatów omawianych przez nas „Intrygantek” - „Noc w Valognes” jest lekką tragikomedią celnie ukazującą wady rywalizujących o Don Juana pięciu kobiet. Kolejne sztuki podejmują już tematy poważniejsze:  moc wiary w Boga w obliczu zła – „Gość” oraz samotność i tragizm życia odmieńców (na przykładzie homoseksualistów) – „Knebel”. Ostatnia sztuka „Szatańska filozofia” w sarkastyczny sposób przedstawia rozplenienie się zła i pomniejszanie jego wagi przez używanie określenia „mniejsze zło”.
Opinie klubowiczek były zróżnicowane – większość uznała „Intrygntki” za kiepską i nudną książkę. Ci, którzy przeczytali ją z zainteresowaniem zwracali uwagę na umiejętność tworzenia przez autora aury tajemniczości, a fabułę  uznali za ważną,  pobudzającą do myślenia. Za duży atut autora uznano jego umiejętność wzbudzania w czytelniku silnych emocji – jedne teksy pobudzają do śmiechu inne wzruszają do łez.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz